Háčková harfa, někdo říká keltská, ale možná bychom měli říkat česká lidová harfa!
Tato harfa, kterou nadšeně vyrábím, hraji na ni a šířím ji do světa byla kdysi našim lidovým nástrojem, který se zdá, byl poměrně rozšířený. Jen K.H.Mácha o ní píše snad v 20 básních.
Čeští kočovní harfeníci zcestovali celý svět v době, kdy ne že nebyl facebook, ale ona nebyla pořádně ani železnice! Byly časy, kdy v českém harfovém městu Nechanicích učitel Malý nestíhal zaučovat děti do hry a truhlář Eben (nebo Erben?) nestíhal vyrábět nové harfy…
A pak se stalo…
…hon na harfové čarodejnice…
A háčková harfa byla doslova zatracena a na půl století zmizela z vlasti, která ji možná dokonce přivedla na svět! Začala být spojována s něčím podřadným, ba dokonce nízkým. Chápete to? Harfa!
Na přelomu tisíciletí je háčková harfa znovu objevována a pomalu se začíná vracet i do jedné ze svých kolébek – země České.
Uběhne 20let. Milující harfové učitelky udělají obrovský kus práce, harfa se vyučuje asi na 50 ZUŠ. To je ale „jen“ asi 10% ze všech škol. A nejen laická, ale i hudebně profesionální veřejnost stále zná jen pedálovou harfu a její pověst nedostupného nástroje.
Pak se ale zažehne harfový plamen v mladém výrobci malých nástrojů a…
A on se stane výrobcem háčkové harfy! Hráčem na háčkovou harfu! A vrcholně nadšeným šiřitelem tohoto skvostu, s kterým má náš národ tak podivuhodnou historii.
V přednášce o ?české? háčkové harfě se dozvíte:
* co za divné události se to staly, že taková vznešenost zmizela z našeho kraje
* že vůbec existuje harfa, na kterou může hrát každý
* jaké je poselství nejen rezonančního smrku
* co obnáší ruční výroba harfy z místních dřevin a jak to vypadá uvnitř stromu
…a také si samozřejmě poslechnete tento ušlechtilý nástroj v různých hudebních žánrech a možná zbude i čas, abyste si sami zahráli!
Délka programu: 1-2h
Počet účastníků: dle kapacity místa
Vhodné pro: dospělé, ale uvažujeme i o variantě pro děti