Dnes Vás zvu k zastavení u prvního článku, kde odhalíme, za co vlastně platíte, když nakupujete kalimbu z naší dílny. Základem je to, že děláme jedinečné kusy, vývoj trvá neustále a ruční práce zastává většinu úkonů na tvorbě každé kalimby Harmonii Zvuku. Tyto snahy garantují, že do Vaších rukou se nedostávají ledajaké “brnkačky”, ale intuitivní nástroje nejvyšší kvality.
Jedinečné kusy
Každý kus je originál. Toto heslo se může zdát bezvýznamné – tolik uniformních produktů se chlubí originalitou… Ale my to říkáme bez nadsázky. U nás to platí na 120%. Opravdu těžko u nás najdete dvě podobné kalimby. Může za to dřevo a… Tom.
Dřevo tím, že každý strom vyrostl jinak a po celém procesu zpracování ukazuje jiné kresby, ty zas ovlivňují i zvuk a celkový dojem z výsledného kousku. Je to nádherný pohled na různorodost přírody. Tom do skládačky jedinečnosti přispívá zase tím, že se nespokojí s jedním (ani ne se třemi či pěti) tvarem, laděním či velikosti nástroje. Pestrost a perfekcionismus jsou jeho další jména.
Nebýť toho, že každá deska je jiná, náš milý výrobce si ji pečlivě prohlédne, aby vybral místa, která volají po tom se stát tělem nástroje. Někdy sedí jedná kalimba vedle další, ale často je potřeba materiál pootočit, nakombinovat různé velikosti a upravit linky, aby vše do sebe zapadlo. Aby vznikla potom ta pravá Harmonie Zvuku!
A aby to bylo možné nemůžeme dělat desítky kalimb na jednou. Většinou je to 5-7 sester, které sdílí společný proces vzniku. Tehdy každá dostane svůj díl řemeslné péče a nadšenecké lásky.
Roky vývoje
Mnohokrát jsme už vyprávěli hostům na jarmarcích jak vznikla první kalimba. Teď si to můžete přečíst zde. Romantika! Byl to dárek pro mne na Vánoce. A nádherný příklad upcyklingu 😉 Tělo měla totiž z dubového prahu, kobylku z ikeacké kovové mřížky pod horké hrnce a lamely tvořily lehce kostrbaté plíšky, vyřezané ručně z nějakého pružného tchánova plechu…
Lamely prošly asi nejmohutnějším vývojem. Tom zkoušel rozmanité materiály, tvary a povrchové úpravy. Momentálně se můžeme pochlubit tím, že naše “jazýčky” mají čistý zvuk, dlouho vydrží v pěkném stavu, jsou pohodlné na hraní a nebrousí nehty (pokud teda nemáte nějakou speciální techniku hry), což není samozřejmost, jak se nám ukazuje, když nám zákaznici přinášejí na stánek k naladění výrobky jiných značek.
Ani dřevo nezůstalo u původního stavu. První kus měl geometrické tvary, po něm nastoupilo dlouhé období organických tvarů, které Tom kreslil na základě růstu dřeva. Potom jsme se shodli, že symetrie je potřebná pro ergonomii hry a takto se pomalu klubaly šablony. Byly to tvary, které se nejčastěji opakovaly při intuitivních náčrtech. Zušlechtěné a doladěné pro harmonický vzhled a pohodlí hráče. Doteď ale šablony zůstávají jako základní kontur, který Tom pak dolaďuje frézováním a dalšími technikami.
Představte si, že ani olej pro povrchovou úpravu si výrobce jen tak nekoupí. Libuje si v tom, že olejovoskový nátěr si sám uvaří. Ale do toho nebudeme zabrouzdávat, to jen pro Váši představu, že i v tomto si hrajeme.
Ruční výroba
Ovšemže k vytvoření kalimby používáme mnoho elektrických strojů, které urychlují a zkvalitňují výrobu. Kromě automaticky vyřezávaných lamel není ale jediný stupínek, který by nebyl řízen pečlivým okem Toma.
Když o tom přemýšlím, jsou to desítky úkonů, které vyžadují soustředěnost a preciznost člověka. Za ty roky v dílně najdete přípravky, které si pán Výrobce vymyslel pro ten nejlepší výsledek. Plácnu – ohýbačka, pomůcka na vrtání děr v kobylce, šablona pro určení umístění kovu atd.
Kromě základního řemeslného provedení jsme výjimeční v tom, že dokážeme naše kalimby zdobit. Už dlouho jsme gravírovali a vypalovali mnou navržené mandaly, iniciály, jednoduché grafiky na přání. Zatím to všechno děláme ručně. Možná jednou přijde na řadu laser, který umožní to dělat ve větším.
Pár let zpátky přišlo od jednoho milého zákazníka přání mít v kalimbě… kámen. Po prvním vsazení kabošonu jsme byli unesení a od té doby nákup kapiček a oválů pro kalimby na burzách minerálů je pro nás samozřejmostí. Samotné zdobení je dost náročné a pracné, ale stojí to za to!
Jsme součástí
Mohla bych psát dál a dál. Je tolik zajímavosti, které byste jistě rádi slyšeli 😉 Ale pro dnešek to stačí. Ještě potřebuji zmínit, že tento článek vznikl v rámci projektu #mesicferovychcen pro podporu českých zlatých ručiček a jejich postavení před argumentem “To stojí tolik peněz?! Někdo to u Vás kupuje?”. Tímto děkujeme organizátorkám za to, že jsme se mohli pozastavit u toho, jak důležitá i pro nás samotné je naše práce a co můžeme dávat společnosti tím, že tvoříme jak tvoříme. V průběhu psaní se mi odkrývala notná neviditelná část naši tvorby, na kterou občas zapomínáme a kterou je důležité si všimnout a uznat. Děkuji, že můžeme být součástí!
A pokud Vás nadchlo, o čem tady píšu, možná jste zatoužili vlastnit jeden takový „drahokam“. Všechny dostupné ihned k odeslání nástroje najdete zde. Pokud není tam zrovna to Vaše pravé ořechové nebo chcete harfu, kterou nabízíme jen na zakázku, ozvěte se skrze tento formulář.