5 mýtů, které Vás brzdí před splněním snu o harfě

Občas nás to táhne vyzkoušet něco nového. Stává se ale, že se do toho ani nepustíme z obavy před… něčím, co je výtvorem naši mysli. A to je škoda, protože věci, které námi hýbají jsou něčím, co nám pomáhá žít naplněný život. Okolo harf panuje vícero mýtů, které brzdí lidi před samotnou zkouškou. Dnes si posvítíme na 5 z nich, které trápí největší počet z Vás.

 

  1. Je drahá – jasné, harfa nebude stát pětistovku, jako kytara z Lidla, ale pravděpodobně si představujete harfu, která má cenu slušné chaty nebo malého domečku. Ano, i takové harfy existují. Nicméně pokud neplánujete hvězdnou kariéru solo harfistky v orchestru, stačí Vám kousek, za který dáte několik desítek tisíc korun. Už jsme potkali profi hráče na flétny, saxofony a další nástroje, kteří se podívovali, že naše harfa je tak… levná.

  2. Bere hodně místa a těžko se stěhuje – opět v hlavě Vám setrvává velká pedálová harfa, na kterou potřebujete nějaký rudl nebo školené stěhováky. Existují ale harfy (třeba ty naše), které strčíte do vyztuženého “batohu” a na zádech si je převezete MHDečkem na druhý konec města, aniž by doznali fyzické újmy Vaše záda nebo váš nástroj.

  3. Je komplikované na ní hrát – jasné, přes noc se Labutí jezero nenaučíte, pokud jste nikdy harfu v ruce nedrželi (ale můžete se hecnout, my fandíme každému z Vás, kdo se toho chytne). Nicméně při vhodné dávce nadšení a energii, kterou vložíte do cvičení, dokážete i jako dospělý začátečník hrát tuto i mnoho dalších skladeb (za 5 let od prvního uchopení harfy se Tom naučil nazpaměť 25 skladeb, slušné základy improvizace, má dobrou techniku hry, potvrzenou několika nezávislými učitelkami a každý den dělá pokroky ♥).

  4. Na harfu hrají jen holky – věřte nevěřte, ale kdysi hra na harfu byla doménou mužských rukou. Ženy v dlouhých sukních vypadají u tohoto nástroje jako víly, tak se nedivím, že snáz si představíme na tomto místě zástupkyni pěkného pohlaví. Ale nebojte – irské skočné skladby sluší i pánům, tak směle do toho!

  5. Je komplikované harfu naladit – díky mobilním aplikacím ladění harfy je hračka. Je to vlastně podobné jako na kytaře – utahujete nebo povolujete příslušný kolík (orientaci navíc usnadňuje barevné rozlišení). Pokud budete mít to štěstí a stanete se majiteli nástroje od nás, je velice pravděpodobné, že potom, co si struny “sednou” ladění bude potřeba jen minimálně (hlavně po přenesení harfy do nového prostředí). Dbáme na špičkovou kvalitu našich nástrojů a správné navržení strun je jedna z věci, na které si dáváme záležet.

 

Doufám, že Vaše obavy se rozpustily, jako pára nad hrncem. Pokud by Vás přece jen něco ještě trápilo před pořízením harfy, ozvěte se nám a třeba spolu vyvrátíme další mýtus…

A pokud se chcete rozhoupnout k akci a harfu si vyzkoušet, vězte, že v různých místech České republiky organizujeme hravé představení “Z(a)tracená česká harfa”, které ukazuje blesky a stíny vandrovního harfeníka minulosti, radosti a strasti výrobce harf současnosti a umožňuje několika účastníkům zažít první lekci hry na háčkovou harfu! Popisek najdete zde a informace o aktuálně připravovaných akcích se dozvíte z našeho Obšťastníku Harmonie Zvuku tady.

Comments are closed.